لوح فشرده  مجموعه  مقالات  سایت فکرنو  هدیه ای مناسب از طرف شما  برای مدیران اساتید دانشگاه ، کارشناسان ، دانشجویان ،  معلمان،  دانش آموزان  ، کارمندان ، خانم های خانه دار  و بسیاری دیگر از علاقمندان                                                           برای خرید لوح فشرده سایت فکرنو  به بخش فروش نرم افزار مراجعه فرمایید.                                          با تشکر   گروه علمی سایت فکرنو   

   

 

سایت فکرنو ،سایت خلاقیت ،نوآوری و کارآفرینی

   
   

www.Fekreno.org

 

 

 

 

 

هيچ مي ‌دانيد در چه صورتي سکته مغزي بروز مي‌ کند؟

بايد در پاسخ به اين پرسش بگوييم که در صورت گرفتگي يا خون‌ريزي يکي از رگ‌هاي خوني که به مغز منتهي مي ‌شود و با کاهش خون‌رساني به بخشي از آن، سکته مغزي بروز مي ‌کند.

جالب است بدانيد که 85 درصد از سکته‌هاي مغزي در اثر به وجود آمدن لخته خوني رخ مي‌ دهند که عامل اصلي آن، گرفتگي عروق به خصوص در رگ‌هاي مسير مغز است.

از جمله عواملي که احتمال سکته مغزي را تشديد مي ‌کنند، مي ‌توان به ديابت، فشار خون و حتي چربي خون بالا اشاره کرد. به همين دليل افرادي که به اين بيماري‌ها مبتلا هستند، بايد بيشتر از هر شخص ديگري مراقب باشند.

مطالعات نشان داده‌اند، مصرف ويتامين‌هايي مانند ويتامين E  خطر بروز سکته مغزي را کاهش مي ‌دهد. مدير کلينيک عصب‌شناسي دانشگاه آخن آلمان در اين خصوص مي ‌گويد: " 30 دقيقه حرکت و فعاليت ورزشي در روز مانند دوچرخه‌سواري، کاهش وزن و مصرف زياد ميوه و سبزي‌هاي تازه از بروز سکته مغزي جلوگيري مي ‌کند."

يکي از عوامل اصلي و شناخته شده در ابتلاي افراد به سکته مغزي، چاقي و داشتن رژيم‌هاي غذايي پرچربي و پرنمک است. لذا به افراد مستعد ابتلا به اين عارضه توصيه مي ‌شود تا به وفور از مواد غذايي استفاده کنند که منبع غني آنتي اکسيدان‌ها به حساب مي ‌آيند، مانند ميوه‌ها و سبزي‌هاي تازه.

از جمله آنتي اکسيدان‌ها مي‌ توان به ويتامين‌هاي A و E اشاره کرد، زيرا هر دوي آنها مي ‌توانند با از ميان برداشتن راديکال‌هاي آزاد و عوامل گرفتگي عروق و کاهش فشار خون، از بروز سکته مغزي جلوگيري کنند.

به‌ طور کلي، براي پيشگيري از ابتلا به اين ضايعه، افراد بايد حبوبات، آجيل و مغزها، دانه‌هاي خوراكي و ساير پروتئين‌هاي گياهي را بيشتر از پروتئين‌هاي حيواني در برنامه غذايي روزانه خود مصرف کنند، زيرا مطالعات نشان داده‌اند، ميزان سكته مغزي در ميان افراد گياه‌خوار بسيار كمتر از مصرف‌كنندگان گوشت قرمز است.

به علاوه، اين افراد بهتر است، ماهي‌هاي روغني به خصوص قزل‌آلا و ماهي قباد را که سبب بهبود جريان خون مي‌ شوند، حداقل دو بار در هفته به منظور پيشگيري از بروز اين عارضه استفاده کنند.

به اين افراد توصيه مي ‌شود نان‌هاي تهيه شده با آرد سبوس دار و ساير منابع غذايي غلات را به همراه سبزي‌هاي خام يا پخته ميل کنند تا به اين ترتيب هم انرژي کافي به آنها برسد و هم با دريافت فيبر کافي، احساس سيري به مدت طولاني‌تري در آنها ايجاد شود.

مغزها، دانه‌هاي خوراكي و روغن كتان حاوي نوعي اسيد چرب ضروري به نام لينولئيك اسيد هستند. طي مطالعه‌اي كه محققان فنلاندي انجام داده بودند، مشاهده شد مردان ميانسالي كه دچار سكته شده بودند، در مقايسه با ساير افراد، سطوح پايين‌تري از اين اسيد چرب ضروري را داشتند. به اين دليل به منظور پيشگيري از سکته مغزي به افراد توصيه مي ‌شود تا از منابع غذايي اين اسيد چرب بيشتر استفاده شود.

علاوه بر اين ها، مصرف مواد غذايي غني از سلنيوم مانند ماهي، جوانه گندم و تخم آفتابگردان نيز براي پيشگيري از سكته مغزي مناسب‌اند.

در ادامه بايد بگوييم که غذاهاي چرب و کنسرو شده به دليل نمک زيادي که دارند، به هيچ عنوان براي اين افراد توصيه نمي‌ شوند.

****

منبع : مقاله " نقش ويتامين E در پيشگيري از سکته مغزي "- انتشار روزنامه همشهري - برگرفته از سايت http://www.amozesh5.ir

 

 

 

                       

 

 

 

 

 

 

               
  برای اطلاع از به روز شدن سايت  فکرنو  ، ابتدا نام و سپس  پست الکترونيکی  خود را وارد نماييد.      

 

 

 

         جستجو در سايت فکر نو

 

 

 

خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی-خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

 

 

 

 

سایت فکرنو-سایت خلاقیت ،نوآوری و کارآفرینی

wwww.fekreno.org

 خلاقیت-نوآوری -کارآفرینی