لوح فشرده  مجموعه  مقالات  سایت فکرنو  هدیه ای مناسب از طرف شما  برای مدیران اساتید دانشگاه ، کارشناسان ، دانشجویان ،  معلمان،  دانش آموزان  ، کارمندان ، خانم های خانه دار  و بسیاری دیگر از علاقمندان                                                           برای خرید لوح فشرده سایت فکرنو  به بخش فروش نرم افزار مراجعه فرمایید.                                          با تشکر   گروه علمی سایت فکرنو   

   

 

خواندنی ها ی سايت فکر نو

سایت فکرنو ،سایت خلاقیت ،نوآوری و کارآفرینی

   
   

www.Fekreno.org

 

 

 

 

 

 

تاريخ به روزرسانی: 13 اردیبهشت  ماه  هشتاد و شش

 

 

تاثير ورزش گروهي بر سلامت مغز

 

منبع :  سایت اینترنتی مجله خانواده  سبز -ksabz.net

     محققان دانشگاه پرينستون اعلام كردند كه ورزش كردن به صورت گروهي بيش از انفرادي تاثير مثبت مي گذارد و نتايج بهتري بر روي سلامت مغز دارد. به گزارش ايسنا به گفته اين محققان، بيشتر مردم در برنامه ريزي براي ورزش كردن به طور منظم اگر به تنهايي بخواهند اينكار را انجام دهند اغلب با مشكل مواجه مي شوند و به سختي طبق برنامه عمل مي كنند اما بازده آنها به هنگام ورزش كردن به همراه دوستانشان به مراتب بهتر است.
    اين محققان تاثيرات دويدن را در توليد نورون هاي جديد سلول هاي عصبي - در مغز موش هاي بالغ كه به صورت گروهي يا انفرادي نگهداري مي شدند، مورد مطالعه قرار دادند.
    نتايج بررسي ها نشان داد كه فرايند توليد نورون (نورو جنسيس) در صورت دويدن در شرايط گروهي تشديد مي شود

 

ارتباط سیگار با هوش  کودک

 

منبع :  هفته نامه سلامت -یک اردیبهشت 1386

به گفته پژوهشگران  دود سیگار باعث کندی  ذهن کودک  و در نتیجه عملکرد ضعیف وی در دوران تحصیل می شود. عملکرد تحصیلی  کودکانی که به موجب داشتن والدین سیگاری در معرض دود سیگار هستند ضعیف تر از سایر همسن و سالان است.

به گفته محققان ، دود سیگار دارای ترکیبات سمی است که از طریق دستگاه تنفس وارد گردش خون شده و از این  طریق به مغز آسیب رسانده و باعث کندی ذهن کودک می شود.بر این اساس این محققان بر عدم مصرف سیگار در مکان سربسته و در جوار کودک تاکید می کنند.

       

 

افراد شب زنده دار خلاق ترین افراد هستند

 

منبع : مجله کانون خانواده  -سال دهم- شماره 1740-نیمه اول بهمن 1385

 

افرادی که شب ها تا دیر وقت بیدارند و کارهای خود را انجام  می  دهند ، خلاق ترین افزاد هستند. محققان ایتالیایی برای اثبات این موضوع ، 120 (صدو بیست ) فرد را در ساعت های متفاوتی مورد بررسی قرار دادند .طی برنامه ای مشخص  ، قدرت انعطاف پذیری و سرعت  عمل و ابتکار عمل آنها را مورد ارزیابی قرار داده شد. افراد شب زنده دار در موقعیت های غیر معمول خود  را در وضعیت  بهتری  حس می کنند و افکار خلاقی بروز می دهند.افرادی که شب ها تا دیرقت  بیدارند  و صبح ها به سختی  بلند می شوند.توانایی بالایی در انجام کارها دارند و بر عکس  گروه دیگری بودند که صبح ها خلاق هستند به آنها Lerchen   یا چکاوک می گویند .اما به طور کل افراد کمی  به گروه دوم  تعلق دارند.

 

 

۲۰ روش برای زندگی بهتر

 

منبع :وبلاگ  مشاور مدیریت - http://sadeghfar.blogsky.com

 

نشریه‭ ‬Women magazine‮‬‭ ‬بیست روش‭ ‬برای‭ ‬زندگی‭ ‬بهتر‭ ‬به‭ ‬مردم‭ ‬پیشنهاد‭ ‬کرده‭ ‬است‭ ‬تا‭ ‬با‭ ‬به‭ ‬کارگیری‭ ‬آن‭ ‬رضایت مندی‭ ‬بیشتری‭ ‬از‭ ‬زندگی‭ ‬برایشان‭ ‬ایجاد‭ ‬شود‮.‬‭ ‬این‭ ‬روش ها‭ ‬عبارتند‭ ‬از‮:‬

۱- روزانه ٣ نفر را مورد تحسین قرار دهید.۲- طلوع خورشید را تماشا کنید.۳- در سلام کردن پیشقدم باشید.۴- توقعات خود را کاهش دهید.۵- با همه طوری رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار کنند.۶- هیچ گاه از کسی ناامید نشوید زیرا معجزه غیرممکن نیست.۷- به دیگران حسادت نکنید.۸- برای کسب دانش و شهامت دعا کنید نه برای به دست آوردن مادیات. ۹- سرسخت باشید ولی مهربان.10- اسم اشخاص را فراموش نکنید.۱۱- دلرحم تر از آنچه نشان می دهید باشید.۱۲- فراموش نکنید که بزرگ ترین نیاز عاطفی انسان قدرشناسی از اوست.۱۳- به قول خود عمل کنید.۱۴- حتی هنگام ناراحتی، سعی کنید خشم خود را کنترل کنید.15- فراموش نکنید که موفقیت یک شبه به دست نمی آید.۱۶- فراموش نکنید برنده ها کاری می کنند که بازنده ها نمی کنند.۱۷- سعی کنید اولین چیزی که سر کار خود می گویید باعث شادی دیگران شود.18- شادی دیگران را خراب نکنید.۹۱- فرصت علاقه نشان دادن به نزدیکانتان را از دست ندهید.
۲۰- بعضی
مطالب را پیش خود نگه دارید تا احساسات کسانی که دوستشان دارید جریحه دار نشود.

 

 

ساختن دنیای پاره شده

 

       

 منبع :    وبلاگ  پيام پارسا   -http://payameparsa.blogfa.com

پدر روزنامه می خواند ، اما پسر کوچکش مدام مزاحمش می شد . حوصله ی پدر سر رفت وصفحه ای از روزنامه را –که نقشه ی جهان را نمایش می داد- جدا و قطعه قطعه کرد و به پسرش گفت:
   -"بیا! کاری برایت دارم . یک نقشه ی دنیا به تو می دهم ، ببینم می توانی آن را دقیقا همان طور که هست ، بچینی؟"
و دوباره به سراغ روزنامه اش رفت؛ می دانست پسرش تمام روز گرفتار این کار است . اما یک ربع ساعت بعد، پسرک با نقشه ی کامل برگشت.
پدر با تعجب پرسید :"مادرت به تو جغرافی یاد داده؟"
پسر جواب داد:"جغرافی دیگر چیست؟ اتفاقا پشت همین صفحه ، تصویری از یک آدم بود. وقتی توانستم آن آدم را دوباره بسازم ، دنیا را هم دوباره ساختم.

 

 

 

باهوش ترها  گیاهخوارند

 

منبع : روزنامه  همشهری -27 آذر 1385

بر خلاف آنچه  که بعضی ها فکر می کنند  که رژیم  پر از گوشت و عذاهای  پروتئینی نشانه  کمال عقل انسانی است ، تحقیقات جدید دانشمندان  نشان می دهد آنها که بهره هوشی بیشتری دارند ، بیشتر از بقیه  رژيم  گیاهخواری را انتخاب می کنند.خبرگزاری رویترز این مطالعه را  چنین گزارش گزارش  کرده است  که محققان دانشگاه ساوت هم÷تون  هشت هزار  مرد و زن سی ساله را  در انگلستان  انتخاب کردند.اینها کسانی بودند  که بهره هوشی شان  در ده سالگی  اندازه گیری  و مشخص  شده بود .بیست  سال بعد ، رژیم  غذایی آنها  در سن سی سالگی بررسی شد و نتیجه این بود  که گیاهخواران  فعلی ، در ده سالگی  بهره هوشی بالاتری  نسبت  به هم سن و سال هایشان  داشته اند.این  تفاوت  حدود پنج رتبه   بوده است . اهمیت این مساله  در ان است  که گیاهخواری  خطر چاقی  و بیماری های قلبی و عروقی را تا حد زیادی  کاهش می دهد  و می توان  آن را  در صورت رعایت  اصول بنیادین  آن ، نوعی رژیم  غذايی سالم به شمار  آورد .این دو نکته روی هم  نشان می دهد  که چگونه  افرادی که باهوش ترند ، سالمترند.

 

 

 

فشار رواني طولاني مغز را كوچك مي‌كند

 

منبع:فصلنامه علم موفقيت - http://www.elmemovafaghiat.com/moveto.asp?crpg=new

فشارهاي رواني طولاني مدت نه تنها مهارتهاي تفكر و حافظه را زايل مي‌سازد بلكه مغز را نيز كوچك مي‌كند. به گزارش پايگاه اينترنتي webmed.com زندگي تحت فشار رواني شديد نه تنها براي سلامت بدن بلكه براي مغز و قواي دماغي نيز زيان آور است. محققان در مطالعه جديدي تاثير تنش درازمدت و تغييرات هورمون استرس كورتيزول را بر عملكرد مغز بررسي كردند. مطالعات بيانگر تاثير فشار رواني بر سلامت قلب و عروق از طريق افزايش سطح خوني هورمون‌هاي استرس مانند كورتيزول در بدن است. در اين مطالعه تاثير بالا بودن مزمن هورمون كورتيزول بر عملكرد مغز افراد مسن، جوان و كودك بررسي شد. محققان در اين تحقيق دريافتند با افزايش سطح كورتيزول در خون ناحيه‌اي از مغز به نام هيپوكامپ كه مسئول يادگيري و حافظه است كوچك مي‌شود. در اولين مطالعه ميزان هورمون كورتيزول در گروهي از افراد مسن در طول سه تا شش سال اندازه‌گيري شد. نتايج اين مطالعه نشان داد بالا بودن هورمون كورتيزول به طور مزمن حافظه را تخريب مي‌كند. به علاوه اندازه هيپوكامپ در اين افراد تا ۱۴درصد كم مي‌شود. اين مطالعه به روشني تاثير منفي تنش‌هاي دراز مدت را بر مغز و قواي دماغي نشان ‌داده و تنش را مهمترين عامل تغيير عملكرد مغزمی داند.  

 

 

 

افکار منفی 'بدن را آسيب پذير می کند'

   

منبع:فصلنامه علم موفقيت - http://www.elmemovafaghiat.com/moveto.asp?crpg=new

دکتر ريچارد ديويدسن از پژوهشگران دانشگاه ويسکانسين-مديسون که اين پژوهش ها را هدايت کرده است، 52 داوطلب در فاصله سنی 57 تا 60 ساله را مورد مطالعه قرار داد. از هر يک از آنها خواسته شد حادثه ای را که باعث احساس خوشحالی شديد در آنها شده و همچنين رويدادی را که باعث اندوه، عصبانيت يا وحشت آنها شده است به ياد آورند. دانشمندان فعاليت الکتريکی هر دو قسمت مغز در اين ناحيه از پيشانی را اندازه گيری کردند تا معلوم شود کدام يک فعال تر است. پس از اين اندازه گيری ها به هر داوطلب واکسن آنفولانزا تزريق شد. واکسن، با برانگيختن واکنش سيستم دفاعی در دراز مدت سعی می کند بدن را برای مقابله با عوامل بيماری زا آماده کند. در جريان اين مطالعه، هريک از داوطلبان طی شش ماه بعد مورد آزمايش قرار گرفتند تا ميزان تاثير واکسن اندازه گيری شود. آنها سطح پادتن توليد شده پس از تزريق واکسن را اندازه گرفتند. کسانی که فعاليت سمت راست اين ناحيه از مغز در آنها بيشتر از سايرين بود، بدترين واکنش را به واکسن نشان دادند. در مقابل در کسانی که فعاليت مغزی آنها در سمت چپ بيشتر بود، عکس اين واکنش مشاهده شد. دکتر ديويدسن گفت: "عواطف در تنظيم و تعديل سيستم هايی در بدن که بر سلامت ما تاثير می گذارند، نقش مهمی دارد."  

                
 

   

رايانه و هوش کودکان

 

منبع:فصلنامه علم موفقيت - http://www.elmemovafaghiat.com/moveto.asp?crpg=new

به گفته پژوهش‌گران آمريكايی، مهارت‌های يادگيری در كودكان پيش دبستانی كه با رايانه سروكار دارند، نسبت به ساير همسالانشان كه از اين فناوری بی‌بهره هستند، رشد بهتری دارد. در اين پژوهش‌ها كه بر روی ۱۲۲ كودك ۳ تا ۵ ساله صورت گرفته است مشخص شد كودكانی كه در منزل يا در مدرسه با رايانه كار می كنند در آزمون‌ها نمرات بالاتری كسب می كنند. اين امر نشان دهنده آمادگی آنها برای به مدرسه رفتن و درك بيشتر آنها نسبت به كودكان بی‌بهره از اين فناوری است. برخی از مطالعات قبلی نيز حاكی از اين است كه استفاده از رايانه مهارت‌های حركتی كودكان و درك آنها از شماره‌ها و حروف را بهبود می‌بخشد، اما در اين پژوهش‌ها هنوز رابطه‌ای ميان استفاده از رايانه و دانش يا توانايی گفتاری كودكان به دست نيامده است. از سوی ديگر برخی كارشناسان معتقدند كه كار با رايانه جايگزين تجربيات اساسی دوران كودكی از قبيل بازی با اسباب بازی‌ها و همسالانشان می‌شود.  


 

 

    كارمندان مواظب مغز خود باشند

 

منبع: http://tv3.irib.ir/salamatbashid/

پزشكان چيني اعلام كردند كار در سيستم‏هاي اداري آن هم به صورت كارمندي روند اضمحلال و تخريب سلولهاي مغزي انسان را تسريع مي‏كند. اين پژوهشگران علوم پزشكي با بررسي كارمندان چيني شاغل در سيستم اداري پر جمعيت‏ترين شهر اين كشور يعني شانگهاي دريافتند روند تخريبي سلولهاي مغزي در كارمندان اداري كه در دهه سوم زندگي هستند به اندازه ‏اي بود كه در مورد مغز افراد با سن بالاي چهل سال انتظار مي‏رود. همچنين اين پژوهشگران اعلام كردند بررسي وضع سلامت آن دسته از كارمنداني كه در فعاليت بدني شركت هم شركت ندارند، نشان داد فعاليتهاي بدني مي‏تواند اثر حفاظتي در برابر فرآيند پيري ذهن كارمندان داشته باشد. زيرا افرادي كه فعاليت بدني نداشتند در مقايسه با همكاران ورزشكار خود، بسيار زودتر علايم پيري را نشان دادند.

 

 

وارد كردن نانوذرات به درون مغز
 

منبع : سایت آینده نگر   -          http://www.ayandehnegar.org/a_1_a.php?news_id=1885

محققان دانشگاه مودناى ايتاليا با اتصال مولكول هاى كوچك مرتبط با مسكن هاى طبيعى بدن به يك پليمر تجزيه پذير در بدن، نانوذراتى ساختند كه مى توانند به درون مغز نفوذ كنند. اين نانوذرات پليمرى مى توانند براى رهاسازى عوامل تصويربردارى و داروهاى ضدسرطان در تومورهاى مغزى به كار روند. يك تيم تحقيقاتى به رهبرى دكتر «واندلى ماريا آنجلى» نانوذراتى ساخته اند كه مى توانند از طريق اتصال به مولكول هايى به نام پپتيدهاى «اپيوئيد» (Opioid) از سد خونى- مغزى كه در حالت عادى غيرقابل نفوذ است، عبور كنند. اين مولكول هاى پپتيدى، كه تكه هاى كوچكى از پروتئين هستند، به گيرنده هاى ويژه اى كه بر روى سطح سلول هاى تشكيل دهنده سد خونى- مغزى قرار دارند، متصل مى شوند. سپس اين گيرنده ها اين مولكول ها را از سد خون مغز عبور داده و به درون سيستم خونى مغز مى كشانند. اين محققان پنج نوع مختلف از پپتيدهاى «اپيوئيد» را تهيه كرده و هر كدام از آنها را به پليمر ( L ، D - لاكتيد گليكوزيد) يا PLGA متصل كردند. اين پليمر يك ماده تجزيه پذير درون بدن است كه بسيارى از محققان براى رساندن دارو و عوامل تصويربردارى به درون بدن، از نانوذرات اين پليمر استفاده كرده اند. همچنين محققان يك مولكول فلوئورسانس را به اين پليمر متصل نموده و توانستند نانوذرات حاصله را درون بدن موش رديابى كنند. محققان در ابتدا با استفاده از ميكروسكوپى فلوئورسانس نشان دادند كه نانوذرات پليمرى بدون اتصال به پپتيدهاى «اپيوئيد» نتوانستند از سد خونى- مغزى عبور كنند. هر كدام از پنج نوع نانوذره حاوى پپتيد به راحتى به درون مغز وارد شدند. محققان همچنين نشان دادند كه سد خونى- مغزى به هيچ عنوان توسط نانوذرات آسيب نمى بيند

 

 

حافظه بيشتر می خواهيد ؟ بيشتر ارتباط بگيريد !

 

منبع : كتاب " قدرت هوش اجتماعي " -نويسنده :توني بوزان - ترجمه : دكتر سعيد مينويي-انتشارات جيحون-چاپ دوم -1384

تعداد زيادی  از  ژاپنی  ها دچار فراموشی  حاد  شده اند ، طوری  که تمام  کار و تحقيقات  آنها را تحت تاثير  قرار داده است .مثلا آنها  طوری  دچار فراموشی  شده اند  که حتی  نمی توانند  از  يک ماشين  فتوکپی  برای بار دوم  استفاده کنند  و حتما  بايد استفاده از  ماشين ها  را به صورت  دستورالعمل  برای آنها روی کاغذ  بنويسند.   آنها ناراحتند از اينکه   نمی  توانند  ايستگاه  قطار  يا اتوبوس شان ، يا قراری  را که گذاشته اند ، و يا حتی  بعضی  از کارهای   روزمره  شان  را به  ياد بياورند .دکتر  تاکاياما  متخصص مغز و اعصاب  می گويد  تعداد افرادی  که  دچار فراموشی  هستند  در حال افزايش  است  و يکی  از علل آن  کمبود  معاشرت  ، ماشينی  شدن  و تکنولوژی  و وابستگی  بيش  از حد انسان  ها به ماشين   است .اين  روزها  بچه ها  با بازی  کامپيوتری ،  اينترنت  و پست الکترونيکی  بزرگ می شوند و اين نوع  زندگی  برای آنها  وقتی برای  بيرون آمدن و اجتماعی  شدن  نمی گذارد.

 

داستان  دو جوينده  حقيقت

 

منبع : كتاب " قدرت هوش اجتماعي " -نويسنده :توني بوزان - ترجمه : دكتر سعيد مينويي-انتشارات جيحون-چاپ دوم -1384

اين داستان از  مشرق  زمين آمده و موضوعش  اين است  که دو نفر به دنبال کشف حقيقت و معنويت  بودند و اتفاقا  راه شان  يکی بود .نفر اول  در يک روستای  کوچک  بين راه اطراق کرد تا  صبح زود  روز بعد  به  بقيه  سفرش  ، که حدود  پنجاه کيلومتر بود ، ادامه دهد.بين راه به يک  پيرمرد  روشن   ضمير برخورد و از او  درباره معنی زندگی و کائنات  و همه چيز سوال کرد .پيرمرد با  صبوری  به همه  سوالات  مرد جوان  پاسخ داد.در انتها مرد جوان  از پيرمرد تشکر کرد و در مورد درست  بودن  راهش  به دهکده بعدی  و از  شناخت  احتمالی  او از مردم  آن دهکده پرسيد. پيرمرد به سوال  اول جوان  در مورد   درست بودن  راه پاسخ مثبت داد .اما در مورد  سوال  دوم  درباره مردم آن  دهکده ، از او پرسيد مردم دهکده قبلی که از  آن گذشته ، چه طور بودند .مرد جوان پاسخ داد آنها عالی  بودند ،با آن که فقير بودند ، ولی  از او به گرمی  استقبال کردند و تعارف کردند که شب را در خانه  يکی  از آنها بماند و به او  غذای  مفصل  دادند. مرد جوان در مقابل اين همه مهربانی  و بخشندگی شرمنده  شده بود.سپس پيرمرد به او گفت  که من  برايت  يک  خبر خوب دارم .مردم  دهکده بعدی  هم به همان  خوبی  دهکده اول  هستند بنابراين  با خيال راحت  به آن جا برو و لذت ببر.از طرف  ديگر  در روز  بعد  مرد جوان  دوم  هم به طور اتفاقی  در همان دهکده  ماند  که جوان اول  آن را ترک  گفته بود .صبح روز بعد او هم  همان راه  جوان اول  را به  طرف  دهکده بعدی  ادامه داد. در اواسط راه  جوان دوم  همان پيرمرد را ديد  و همان سوالات  را از او پرسيد و سپس در مورد  راه  دهکده  بعدی  و شناخت  او  از مردم  آن جا  پرسيد .پيرمرد  جواب سوال  اولش  را داد  و در ادامه از او پرسيد  که مردم  دهکده قبلی چطور بودند. او گفت  من از آنها  تعجب کردم ، چون رفتار  بسيار  غيردوستانه ای  داشتند .با وجود آن  که من گرسنه  و خسته بودم  آنها  به من محبت نکردند .وقتی از آنها  جايی برای  ماندن  خواستم گفتند جا ندارند و من  ناچار شدم  در کشتزار بخوابم .همچنين  گفتند که غذايی برايم ندارند.لذا آنها  بسيار بيرحم  بودند  و اميدوارم ديگر هرگز  آنها را نبينم.پيرمرد به او گفت  جوان خبر بدی  برايت  دارم .مردم دهکده بعدی  هم دقيقا مثل مردم  دهکده اول  هستند .بنابراين  سعی  کن  از مسافرتت لذت ببری  و درس ات  را ياد بگيری .

 

از ترساندن کودکان  بپرهيزيد

 

منبع : روزنامه همشهری - بخش  اجتماعی - دوشنبه 26 دی ماه  1384

ترس ، اثر نامطلوبی را بر جسم  و روان  کودکان برجای  می گذارد ؛ به طوری  که  احتمال ابتلا  به لکنت زبان ، شب  ادراری ، افسردگی ،کمرويی و اختلال  شخصيت را در آنها  افزايش  می  دهد.

دکتر" محمد نوروزی " روانپزشک  ضمن بيان مطلب فوق گفت : برخی  والدين  به منظور تعليم و تربيت  کودک خود  از روش  ترساندن  استفاده می  کنند اما بايد دانست  چنين کودکانی بيش  از سايرين  در معرض  ابتلا  به اختلالات روانی  خصوصا افسردگی  و بی  هويتی  در آينده قرار می  گيرند. وی  با اشاره  به اين که  ترس  ممکن است  به علت  هيجان های  عاطفی  ، فشارهای  روحی  و تنش های  عصبی و اضطراب نيز در کودک  تظاهر کند، افزود : در اين  صورت  مشکلات  روحی  غير قابل جبرانی  در  سال های  پس  از نوجوانی  ايجاد می  شود

 

از خودمان شروع کنيم

 

منبع : روزنامه جام جم - ضميمه چهار ديواری- صفحه چهار -دوشنبه  26 دی ماه- 1384

اين مطلب روی  سنگ  قبر يک متوفی  در گورستانی  در انگلستان  حک  شده  است : زمانی  که جوان  و فارغ البال بودم و تخيلاتم  حد و حصری   نداشت ، رويای دگرگون  کردن گيتی  را در  سر  می پروراندم .بزرگتر و عاقلتر که  شدم  ، کاشف به عمل آوردم  که گيتی  دگرگون نخواهد  شد  و به همين خاطر تا حدی  کوتاه  آمدم  و تصميم گرفتم  که فقط  کشورم  را دگرگون کنم . اما آن هم استوار و تغيير ناپذير می نمود.به سن ميانسالی که رسيدم  پس  از پشت سر گذاشتن آخرين تلاش نافرجامم  ، راضی  به دگرگون کردن و ايجاد تحول  در نزديک ترين افراد  به خود،  يعنی خانواده ام ، شدم .اما  افسوس که در مورد  هيچ يک  به نتيجه ای رضايتبخش نرسيدم  و حالا که در بستر مرگ  افتادم  ، بناگاه تشخيص می دهم  اگر قبل  از هر کس ، خودم را تغيير  داده بودم  ، می توانستم به مثابه الگويی  باعث  خانواده ام بشوم  و در سايه  تشويق ، دلگرمی وانديشه  خوب آنان وسيله ای باشم  برای پيشرفت کشورم و شايد هم کسی چه می داند ، وسيله ای  برای  دگرگون ساختن گيتی !!!

 

 

خنده به مغز اکسيژن می فرستد

 

منبع : مجله خانواده -پانزدهم دی ماه 1384- بخش  تلکس ويژه

زمانی که انسان  می  خندد مقدار زيادی  اکسيژن  به سلولهای  بدن  بويژه  سلول های مغزی  می فرستد . دانشمندان خنده را  به طوفان مغزی  تشبيه  و اعلام کردند ، خنده  نقش  شوک عصبی خفيف را روی مغز ايفاء می کند  و همه  سطح کورتکس مغز به خنده  واکنش نشان می دهد . چون مغز حياتی  ترين  ارگان بدن است  و فعاليت های  جسمانی  و روانی را کنترل می  کند. هر گونه  تغيير مثبتی  در عملکرد  آن  بر عملکرد  کل بدن  تاثير مفيد  دارد.

 

 

خواب قيلوله ، حافظه را تقويت می کند

 

منبع : مجله خانواده -پانزدهم دی ماه 1384- بخش  تلکس ويژه

خواب  قيلوله  تقويت  حافظه و تحکيم  توانايی های مختلف  ذهنی  را  موجب  می شود. دانشمندان در آلمان دريافتند  : افرادی  که  ظهرها  کمی  می خوابند  در مقايسه با آنهايی  که نمی خوابند راحتتر  و سريعتر کلمات و مفاهيم  آموزشی را به ياد می آورند.

به گفته اين محققان  ، خواب  قيلوله ، زمانی برای حافظه  مفيد است که انسان  به مرحله  خواب  عميق برسد ، زيرا  مغز در اين حالت  می  تواند  فعاليت  مراکز  يادگيری  و ذخيره  اطلاعات  و علوم را از  سر بگيرد.

 

 

هفت پند از  بيل گيتس

 

منبع : ضميمه روزنامه جام جم -سه شنبه 6 دی ماه  1384- برگرفته از  سايت  http://yekrang.blogsky.com

بيل گيتس  هر از گاهی در دانشگاهها و دبيرستانهای آمريکا با دانشجويان و دانش آموزان  ملاقات  داشته  و برای  آنها  سخنرانی می کند .گيتس  اخيرا طی يک  سخنرانی  در يکی  از دبيرستانهای  آمريکا  خطاب به دانش آموزان  جمله ای  گفت که خيلی  سروصدا کرد. او گفت  در دبيرستان های آمريکا خيلی  چيزها  را به دانش  آموزان نمی آموزند.او در ادامه سخنرانی اش هفت اصل مهم را که  دانش آموزان در دبيرستان فرا نمی گيرند به شرح زير نام  برد:

اصل اول : در زندگی  هيچ چيز  عادلانه نيست  و بهتر است  با اين حقيقت کنار بياييد.

اصل دوم: دنيا  هيچ ارزشی برای  عزت نفس  شما قايل  نيست .در اين دنيا  از شما انتظار می رود  قبل از اينکه  نسبت به خودتان  احساس خوبی داشته باشيد کار مثبتی  انجام دهيد.

اصل سوم : پس  از فارغ التحصيل شدن  از دبيرستان  و استخدام  شدن، کسی به شما حقوق فوق  العاده  زيادی  پرداخت نخواهد کرد.به همين  ترتيب قبل از  آنکه بتوانيد به مقام  و موقعيت بالاتری  برسيد بايد برای  مقام و مزايايش زحمت بکشيد.

اصل چهارم : اگر فکر می کنيد آموزگارتان سخت گير  است در اشتباه هستيد.پس  از استخدام شدن  متوجه خواهيد شد که رييس  شما سخت گيرتر از آموزگارتان است چون  امنيت  شغلی  آموزگارتان  را ندارد.

اصل پنجم : آشپزی  در رستورانها  با غرور و شان  شما تضاد ندارد.پدربزرگ های ما برای  اين کار  اصطلاح  ديگری  داشتند از نظر آنها  اين  کار يک فرصت  بود .

اصل ششم : اگر در کارتان موفق نيستيد والدين خودتان را ملامت  نکنيد از ناليدن  دست بکشيد و از  اشتباهات خود درس  بگيريد.

اصل هفتم : قبل از آنکه  شما  متولد بشويد  والدين  شما هم جوانان  پر شوری  بودند و شايد  هرگز  به قدری که اکنون  به نظر شما می رسد  ملال آور نبوده اند.

 

ده فرمان کارآفرينی

 

منبع : ضميمه روزنامه جام جم -سه شنبه 6 دی ماه  1384-برگرفته از  کتاب  پرورش  راهبردی  منابع انسانی   http://hr.blogfa.com   

1- هر روز  با اشتياق در محل کار خود  حاضر شويد.

2-بر هر دستوری  که  هدفش  توقف آرمان شماست ، پيش  دستی  کنيد.

3-هر کاری  که برای  تکميل  پروژه تان  لازم  است ، بدون توجه  به  شرح  شغل خود  انجام دهيد.

4-افرادی  را برای  کمک  به خود پيدا کنيد.

5-درباره  افرادی  که انتخاب می کنيد  از  شهود  خود کمک  بگيريد و فقط  با بهترين ها کار کنيد.

6-تا جايی که می  توانيد  پنهان کاری  کنيد  ، جنجال و تبليغات ، ساز و کارهای امن  را به خطر  می  اندازد.

7-هيچ وقت  روی  يک  مسابقه  شرط بندی  نکنيد ، مگرآنکه  خودتان گرداننده اش باشيد.

8- به ياد داشته باشيد  درخواست  بخشش آسانتر از درخواست  اجازه است .

9- در اهداف خود  ثابت قدم  بوده  و وفادار بمانيد، اما درباره تحقق آن اهداف واقع گرا باشيد.

10-حاميان خود را گرامی  بداريد.

 

دين در برابر فشار عصبی

 

منبع : روزنامه همشهری -سه شنبه 26 مهر1384

 ايرنا: مجله آلمانی  اشپيگل نوشت : دين نه تنها قادر است  ترس  از مرگ را از انسان  دور کند ،بلکه افراد را در برابر  فشارهای  عصبی  نيز محافظت می کند. اشپيگل در تازه ترين  شماره خود با استناد به يافته های  جديدترين پژوهش  ها  در آلمان نوشت : نظر سنجی ها نشان می دهد افرادی که به دين اعتقاد دارند از آرامش روانی بيشتری  برخوردارند. چندی  پيش  نيز موسسه همه پرسی آلنسباخ در آلمان با انتشار گزارشی اعلام  کرد:افرادی  که به دين اعتقاد دارند،از فشارهای  عصبی دور هستند.بر اساس آخرين  آمار منتشره ، 79 درصد آلمانی ها به طور کلی   به ويژه هنگام خريد، انتظار،فعاليت  در محل کار ،رانندگی ،انجام کارهای خانه ،در مسافرت با اتوبوس  و مترو و نيز تماشای برنامه های  تلويزيونی ، از فشارهای  عصبی رنج می برند.اشپيگل افزود: در حالی که در سال 1956،  55 درصد  مردم آلمان تمايل داشتند به سن 150 سالگی  برسند، اين رقم  در سال 1993 به 38  درصد  و در سال گذشته (2004) صرفا به 26  درصد کاهش  يافته  است . در آلمان با حدود 83 ميليون نفر جمعيت ، حدود 27 ميليون نفر کاتوليک ، حدود  27 ميليون نفر پروتستان  و 2/3 ميليون نفر نيز از پيروان دين مبين اسلام زندگی  می کنند.

 

 

 

 

 

****

   

 

 

                       
 

 

 

 

 

               
  برای اطلاع از به روز شدن سايت  فکرنو  ، ابتدا نام و سپس  پست الکترونيکی  خود را وارد نماييد.      

 

 

 

بازگشت به صفحه اصلی  

 

 

 

 

سایت فکرنو-سایت خلاقیت ،نوآوری و کارآفرینی

wwww.fekreno.org